Достапни линкови

Демонстрации во Египет


Неколку илјади луѓе протестираа денеска на улиците на Каиро и на други египетски градови поради соборувањето на претседателот Мухамед Морси, како и подоцнежната остра реакција на безбедносните сили против приврзаниците на неговото Муслиманско братство. Демонстрантите барале смрт за командантот на египетската војска генерал Абдел Фатах ал Сиси кој го предводеше соборувањето на Морси, а потоа и акцијата на безбедносните сили во растурањето на протестите во Каиро кога пред две недели загинаа над илјада луѓе.
XS
SM
MD
LG