Достапни линкови

Речиси милион Македонци имаат профили на Фејсбук


Околу 963 илјади граѓани на Македонија имаат регистрирано профили на социјалната мрежа Фејсбук, а само во последната година бројот е зголемен за 90 илјади, покажуваат податоците на Интернет Ворлдстат. Бројот на фејсбук корисници во светот надмина милијарда, а од нив 251 милион се во Европа.
Од регистрираните 53 проценти се жени, 47 се мажи. На најпопуларната онлајн социјална мрежа дневно се логираат 700 милиони луѓе, а секоја секунда се отвораат пет нови профили.
XS
SM
MD
LG