Достапни линкови

Зад нападите во Багдад стои група поврзана со Ал Каеда


Групата „Исламска држава Ирак и Левант“, поврзана со Ал Каеда ја превзеде одговорноста за бомбашките напади во Багдад во кои во средата загинаа над 70, а беа повредени над 200 луѓе.
Целта на нападите, според групата, се шиитските населби како одмазда за егзекуцијата на 19 сунити обвинети за тероризам.
XS
SM
MD
LG