Достапни линкови

Бан Ки Мун: 4 дена им требаат на инспекторите во Дамаск


Syria - Free Syrian Army fighters and residents gather around a convoy of U.N. vehicles carrying a team of United Nations chemical weapons experts at one of the sites of an alleged chemical weapons attack in Damascus' suburbs of Zamalka August 28, 2013
Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун денеска изјави дека на инспекторите на ОН им се потребни четири дена за да ја завршат истрагата за наводна употреба на хемиско оружје во Сирија. Тој истакна дека неговиот мандат и одговорност се да се изврши детална и комплетна истрага, а за тоа да го сторат иннспекторите потребни се најмалку 4 дена. Тој истакна дека нивните заклучоци ќе бидат анализирани, а резултатите испратени до Советот за безбедност на ОН. Експертите на ОН вршат истрага на местото во Дамаск каде наводно силите на сирискиот претседател Башар ал Асад минатата недела извршиле напад со хемиско оружје.
XS
SM
MD
LG