Достапни линкови

Турски експерти за хемиско оружје на границата со Сирија


Турција испрати на границата со Сирија дополнителен број експерти за идентификување и деконтаминирање на жртвите од хемиско оружје по наводниот напад со хемиски гас на 21 август во близина на Дамаск. Од Директоратот за вонредни ситуации е наведено дека експертите се распоредени во пограничните градови Килис, Хатај и Санлиурфа, каде што се наоѓаат кампови со околу половина милион сириски бегалци.
XS
SM
MD
LG