Достапни линкови

Владата ја укинува заштитната мерка за пченицата


Македонската влада донела одлука од 2-ри септември да престане да важи заштитната мерка за условен увоз на пченица, бидејки оценила дека пазарот се стабилизирал. Домашното производство било речиси целосно откупено, изјави владиниот портпарол Александар Ѓеоргиев. Српската влада најавуваше контра-мерки за македонски производи доколку македонската влада не ја укине мерката за ограничување на увозот на пченица.
XS
SM
MD
LG