Достапни линкови

Хуманитарните организации ги суспендираа активностите во Авганистан


Американските хуманитарни организации привремено ги суспендираа нивните активности во Авганистан откако петмина нивни вработени беа егзекутирани од талибанските милитанти.Меѓународниот комитет за бегалци потврди дека петмина нивни вработени биле земени во заложништво и били убиени во провинцијата Херат во понеделникот.Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи ги осуди убиствата, а Обединетите нации актотот го квалификуваа како воен криминал.
XS
SM
MD
LG