Достапни линкови

Руски Хабаровск пред масовна еваукуација


Нивото на реката Амур во близина на градот Хабаровск на рускиот Далечен Исток достигна 730 сантиметри.
Градоначалникот на Хабаровск најави масовна евакуација кога нивото на водата ќе достигне 780 сантиметри.
Обилните дождови се причина на поплавите поради кои илјадници луѓе во последните неколку дена се евакуирани од Амур, Хабаровск, Јакутск, и Еврејската Автономна Oбласт. Над 50.000 се погодени од поплавите кои се сметаат како најлоши во Русија во полседниве120 години.
XS
SM
MD
LG