Достапни линкови

Карзаи во посета на Исламабад


Авганистанскиот претседател, Хамид Карзаи се очекува денеска да пристигне во Исламабад на разговори со новиот пакистански премиер, Наваз Шариф. Се очекува Карзаи да побара од Исламабад да ги употреби своите влијанија и контакти со Талибанците за да ги донесе до мировни преговори во Кабул. Исто така се очекува тој да побара ослободување на талибанските команданти кои Пакистан ги држи но Кабул ги гледа како потенцијални партнери во преговорите.
XS
SM
MD
LG