Достапни линкови

Шпанија: Уапсен свештеник поради сексуална злоупотреба на деца


Шпанската полиција упасипа 85-годишен Ирец , свештеник на Римокатоличката црква, осомничен дека сексуално злоставувал три момчиња во Британија во текот на неколку години. Френсис Фон Кален, по потекло од Даблин , уапсен е во Арони, на островот Тенерифе и ќе биде изведен пред судот во Шпанија. Злоставувањата за кои се терети свештеникот се случиле во верски цебнтри и цркви во Британија меѓу 1955 и 1991 година. Момчињата кои служеле во Олтарот првпат се злоупотребени кога имале седум , осум и 12 години.
XS
SM
MD
LG