Достапни линкови

СДСМ ја напушти расправата по Предлог законот за медиуми


Пратениците на СДСМ ја напуштија денешната седница на собраниската Комисија за транспорт, врски и екологија на која почна амандманската расправа по Предлог законот за медиуми.
Како што образложи Јани Макрадули, СДСМ не сака да учествува во носењето закон со кој, рече, се легализира цензурата.
Силвана Бонева од ВМРО-ДПМНЕ ја квалификува ваквата реакција на опозициската партија како желба Македонија да не добие позитивен извештај од Европската комисија.
Како што е познато, повеќе медиумски организации во земјата се противат на носењето на законот за медиуми затоа што сметаат дека со него власта сака да ги контролира сите видови медиуми а Агенцијата за медиуми добива големи овластувања.
XS
SM
MD
LG