Достапни линкови

Бан Ки Мун ги предупреди сиријските власти


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун
Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун го предупреди режимот во Сирија дека ќе има тешки последици, доколку се докаже дека било употребено хемиско оружје во предградие на Дамаск. „Секоја употреба на хемиско оружје е кршење на меѓународното право и злосторство против човештвото и тој што тоа го сторил ќе сноси тешки последици“, изјави Бан Ки Мун кој се наоѓа во посета на Сеул.
XS
SM
MD
LG