Достапни линкови

Одложено судењето на екс - градоначалник во Кина


Судењето на Бо Џилаи, поранешен кинески високорангиран службеник е одложено за утре. Џилаи е поранешен градоначалник на градот Џонгинг за кого се шпекулираше дека ќе се кандидира за член на комитетот на Комунистичката партија, најмоќното владеачко тело во Кина. Тој е обвинет за поткуп, проневера и злоупотреба на моќ. Станува збор за еден од најсериозните судски процеси во поновата историја на комунистичката земја.
XS
SM
MD
LG