Достапни линкови

Поплави во Русија, евакуација на жителите


Нивото на реката Амур во близина на рускиот град Хабаровск, поради изобилните врнежи, се покачи на над седум метри што ги принуди локалните власти да почнат евакуација на населението. Руската влада испрати воени единици да подигнат брани по должината на брегот. На кинескиот дел на реката Амур, според извештаите, од поплавите загинале голем број луѓе.
XS
SM
MD
LG