Достапни линкови

Конго на последното место во светот по интеренет


Повеќе од 80 насто од американците имаат пристап на интерент. Слична е бројката, како што пишува весникот Вашингтон пост, во Канада, Западна Европа и другите индустријализирани земји. Но, преостанатите делови на светот не се толку поврзани. Во Никарагва само 13 проценти од луѓето имаат пристап до интернет, а во Пакистан 10 насто. Интернетот е најмалку раширен во со војна разурнатиот Конго каде што помалку од 2 насто од населението има интернет.
XS
SM
MD
LG