Достапни линкови

Бредли Менинг осуден на 35 години затвор


Американскиот војник Бредли Менинг е осуден на 35 години затвор по обвиненија за откривање на тајни информации за интернет порталот „Викиликс“.Менинг беше обвинет за 20 точки од обвинението во јули вклучувајќи шпионажа и кражба, но не и за повеќето сериозни обвинувања за помагање на непријателот. Објавувањето на документите на Викиликс и третманот на основачот на порталот Џулијан Асанж го свртеа центарот на вниманието на маеѓународната јавност и предизвикаа големи дебати за довербата во владините тајни.
XS
SM
MD
LG