Достапни линкови

Ослободен опозициски новинар во Грузија


аеродромот во Тбилиси
Грузиските власти го ослободија опозицискиот таџикистански новинар Додојон Атовулоев, кој беше приведен во вторникот на аеродромот во Тбилиси. Во изјава за Радио слободна Европа Атовилоев вели дека полицијата го држела во притвор неколку часа по што бил ослободен. Тој моментално се наоѓа во Германија каде има добиено политички азил. Новинарот вели дека откако ја напуштил Чешка, дознал дека властите во Таџикистан го гонат по обвиненија за тероризам и екстремизам.
XS
SM
MD
LG