Достапни линкови

Почна судењето на Американецот кој уби 16 авганистански цивили


Авганистанските жртви на пукањето од страна на еден американски војник сведочеа на почетокот на судењето на човекот кој стои зад нападот.
Роберт Бејлс веќе се изјасни за виновен за убиство на 16 цивили, повеќето од нив жени и деца, за време на рациите во две села во провинцијата Кандахар во март 2012. Воениот суд во државата Вашингтон сега треба да одлучи дали да го осуди на доживотен затвор или со можност за помилување по 20 години.
Мохамед Хаџи Наем, 60-годишниот авганистански земјоделец застрелан за време на пукотниците, побара обвинителите да не го прашуваат други прашања на Бејлс. Седум Авганистанци сведочеа. Четири беа повредени во нападите, а тројца други беа роднини на загинатите или повредените.
XS
SM
MD
LG