Достапни линкови

Одземени пратенички мандати на опозиционери во Киргистан


Киргистанската централна изборна комисија им ги одзема пратеничките мандати на тројца лидери од опозициската партија Ата Јурт. Претставникот на комисијата Рашид Бекбасаров изјави дека одлуката за одземање на мандатите веднаш стапува на сила. Врховниот суд на Киргистан ги прогласи за виновни тројцата опозиционери за организирање на државен пуч. Согласно судската одлука, тројцата осудени не смеат да извршуваат јавна должност.
XS
SM
MD
LG