Достапни линкови

Судир меѓу курди и исламски бунтовници во Сирија


На североистокот на Сирија денеска дошло до жесток судир меѓу курдски паравоени формации и фракции на сиријските бунтовници поврзани со Ал Каеда, објави сиријската Опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон. Околу 30 илјади сиријци, главно курди во последниве неколку дена го напуштиле тој регион и пребегале во автономната курдска област на северот на Ирак.
XS
SM
MD
LG