Достапни линкови

САД и Јужна Кореја старуваат заедничка воена вежба


Воените сили на САД и Јужна Корeја денеска започнуваат со годишните воени вежби за кои Северна Кореја тврди дека се проба за инвазија. Американската војска соопшти дека вежбите е планирано да траат до 30-ти август. Ова доаѓа во период кога тензиите се во опаѓање на Корејскиот полуостров. Минатата недела Северна и Јужна Кореја се согласија да работат на обедунување на семејствaта кои со војната во 1950 година беа разделени.
XS
SM
MD
LG