Достапни линкови

Експерти од ОН ќе истражуваат во Сирија


Тим на инспектори од Обединетите нации пристигнаа денеска во сирискиот град Дамаск. Нивнaта мисија е да истражат дали во конфликтот е употребено хемиско оружје. Според очекувањата на ОН тимот ќе остане во Сирија две недели. И двете завојувани страни се обвинуваат меѓусебно дека употребуваат хемиско оружје. Според податоците на ОН во сириската граѓанска војна досега загинале над 100 илјади луѓе.
XS
SM
MD
LG