Достапни линкови

Северна и Јужна Кореја најдоа заеднички јазик за еден предлог


Северна Кореја соопшти дека се согласува со предлогот на Јужна Кореја да продолжи со обединувањето на одделените семејства од војната во 1950 година. Пјонгјанг најави дека таква средба за повторно обединување ќе оддржи на 19 ти септември за време на националаниот празник додека пак Северна Кореја најави дека ќе го направи истото на 4-ти октомври. Таквите средби беа укинати во 2010 година кога се зголемија тензиите меѓу двете држави.
XS
SM
MD
LG