Достапни линкови

Поплави во североисточна Кина


Најмалку 25 лица загинале во невремето и поплавите во североисточна Кина во текот на последната недела, соопштија кинеските власти. Локалните властите во провинцијата Хејлунчан соопштија дека 11 лица загинале а тројца се водат за исчезнати додека бројот на жртви во соседната провинција Чилин вчера пораснал до 14. Државната новинска агенција јавува дека поплавите во регионот се најтешки во последните неколку децении
XS
SM
MD
LG