Достапни линкови

Ердоган:Курдите не го исполнија ветувањето


Турскиот премиер Реџеп Таип Ердоган изјави дека Курдската работничка партија не ги исполнила ветувањата за повлекување на своите членови од турска територија. Тој додаде дека само околу 20 проценти - повеќето жени, деца и повозрасни бунтовници, ја напуштиле земјата. Во Турција во тек е процес на преговори за мирно решавање на курдскиот конфликт со лидерот на ПКК Абдула Оџалан.
XS
SM
MD
LG