Достапни линкови

Вестервеле: Да се заштити христијанското малцинство во Египет


Германскиот министер за надворешни работи, Гидо Вестервеле во интервју за германски неделник изјави дека треба да се заштити христијанското малцинство во Египет, по жестоките судири меѓу поддржувачите на соборениот претседател Мохамед Морси и војската и полицијата. Вестервеле денеска ќе се сретне со Халид бин Мохамед ел- Атијах, министер за надворешни работи на Катар, кој ги поддржува Муслиманското братство и Морси. Тој во интервјуто истакна дека Германија нема да заземе ниту една од страните во немирите во Египет.
XS
SM
MD
LG