Достапни линкови

Најмалку 24 жртви во новите протести во Египет


Најмалку 24 лица загинале на протестите на илјадници подржувачи на отстранетиот претседател Мухамед Морси во Каиро и други градови. Медиумите јавуваат дека 11 лица загинале на централниот плоштад во Каиро, што е епциентарот на демонстрациите. Муслиманскот братство, паријата која повика на таканаречен „петок на гнев“ соопшти дека 25 лица загинале во главнито град на Египет. Се јавува за дополнителни судири меѓу безбедносните сили и демонстранти и во други населени места, вклучително и во Александрија, вториот по големина град во земјата.
XS
SM
MD
LG