Достапни линкови

Турција не го враќа амбасадорот во Египет


Турското Министерство за надворешни работи соопшти дека нема да го врати амбасадорот во Египет, кој пред неколку дена беше отповикан на консултации. Египет и Турција во вторникот соопштија дека ги повлекуваат амбасадорите заради консултации, еден ден пред судирите меѓу силите за безбедност и приврзаниците на соборениот египетски претседател Мохамед Морси. Владата во Анкара неколку пати остро ги критикуваше египетските воени власти поради соборувањето на Морси.
XS
SM
MD
LG