Достапни линкови

Инфлацијата во еврозоната на стабилни 1,6%


Инфлацијата во земјите на еврозоната, во јули, останала стабилна, 1,6 отсто, што е во рамките на предвидувањата, соопшти денеска Еуростат. Најголем пораст на цените има кај овошјето, зеленчукот и тутунот. Инфлацијата во сите 28 земји членки на Европската Унија, во јули изнесувала 1,7 отсто.
XS
SM
MD
LG