Достапни линкови

Израел екстрадираше обвинет за Сребреница


Масовна гробница во Сребреница
Израел екстрадираше израелсаки државјанин со српско потекло во Босна по обвиненија за геноцид. Израелското министерство за правда соопшти дека Александар Цветковиќ е прв израелски државјанин кој е екстрадиран по обвиненија за геноцид. Босанските обвинители велат дека Цветковиќ бил член на група која учествувала во масакрот во Сребреница во 1995 година кога беа заклани 8,000 мажи и момчиња од муслиманска вероисповест. Станува збор за најмасовното убиство во Европа по Втората светска војна.
XS
SM
MD
LG