Достапни линкови

Најавено расформирање на паралелните структури во Косово


Косовскиот вицепремиер Едита Тахири најави дека до крајот на септември ќе бидат расформирани сите паралелни безбедносни структури на Србија во северно Косово, како што е предвидено во договорот меѓу Приштина и Белград. „Ако се се одвива според планот сите нелегални српски безбедносни структури, кои функционираат во Косово од 1999 година ќе бидат расформирани“ рече Тахири, којa е и шеф на косовската делегација во разговорите меѓу Белград и Приштина во Брисел.
XS
SM
MD
LG