Достапни линкови

Осуден терористички лидер во Казахстан


Лидер на терористичка група во Казахстан е осуден на десет години затвор. Судот во Астана го прогласи за виновен Серик Кошалаков кој планирал серија на напади во главниот град на земјата. Тој заедно со петмина негови соработници беше обвинет во Мај. Судењето се одвиваше зад затворени врти. Шестмината се обвинети за планирање на кнапади, кражби и атентати на припадници на безбедносните сили и високорангирани државни службеници.
XS
SM
MD
LG