Достапни линкови

Чешкиот премиер си поднесе оставка


Чешкиот премиер Јири Руснок си поднесе оставка откако минатата недела собранието изгласа недоверба за владиниот состав. Претседателот Милош Земан ја прифати оставката на премиерот и побара од Руснок да не заминува од функцијата додека не се назначи нов премиер. Руснок ја превзема премиерската функција на 10 јули откако неговиот претходник Петр Нечас си поднесе оставка по корупциски скандал.
XS
SM
MD
LG