Достапни линкови

ОН бара меѓународни закони за беспилотните летала


Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун изјави дека нападите со беспилотни летала мора да се регулираат со меѓународни закони. Бан ја даде изјавата во Пакистан по пристигнувањето во Исламбад каде ќе престојува во дводневна официјална посета. Бан смета дека треба да се вложат напори за намалување на грешките и цивилните жртви од нападите на беспилотни летала. Пакистан лобира за укинување на ваквите напади во регионот покрај авганистанската граница.
XS
SM
MD
LG