Достапни линкови

Петиција за нобелова награда за Бредли Менинг


Американска организација за човекови права собра повеќе од 100,000 потписи на петицијата за нобелова награда за војникот Бредли Менинг. Тој е осуден за шпионажа поради обезбедување на тајни документи за порталот „Викиликс“. Групата „Рутс Екшн“ ја предаде петицијата на Нобеловиот комитет во Осло. Според еден од основачите на групата, Менинг успеал да ја скрати војната во Ирак со обелоденување на тајните документи.
XS
SM
MD
LG