Достапни линкови

Индија произведе носач на авиони


Министерот за одбрана на A.K. Антони
Индија го промовира својот прв носач на авиони од домашно производство. Министерот за одбрана на A.K. Антони во јужното пристаниште Кочи лансирањето на бродот Викрант што на индиски значи Храбар го нарече голем чекор за Индија. Викрант има носивост од 37.500 тони.
Трупот и некои машини биле произведени во Индија, но неговиот погонски систем е американски а неговата палуба ќе пренесува руски борбени авиони - Миг-29.
Како производители на носачи на авиони се Велика Британија, Франција, Русија и САД, а има извештаи дека и Кина е во фаза на изградба.
XS
SM
MD
LG