Достапни линкови

Медведев - 60 години руска атомска бомба


Рускиот премиер Дмитриј Медведев му честиташе на Истражувачкиот институт за експериментална физика во Саров во пресрет на 60-годишнината од првиот тест на хидрогенската бомба направена вои време на Советскиот Сојуз.
Во пораката Медведев рече дека развојот на оваа технологија овозможил ефикасен инструмент за заштита на националната и пресвртница во изградбата на систем на глобалната нуклеарно одвраќање, кој денес дава траен мир во светот.
XS
SM
MD
LG