Достапни линкови

Најмалку 22 загинати во поплавите во Авганистан


Afghanistan -- Afghan residents stand in the compound of their flood-damaged home after the waters receded in Surobi district of Kabul province on August 7, 2013.
Најмалку 22 луѓе загинале во поплавите во Авганистан. Од тамошниот центар за управување со катастрофи соопштуваат дека поројните дождови и град предизвикале поплави во ниските предели на Кабул и провинциите Парван, Каписа и Пактиа. Меѓу загинатите има и шест деца. Поплавите уништиле десетици домови, џамии и голем дел од обработливо земјиште. Повеќе од 60 лица загинаа минатата недела во поплавите во источниот дел на Авганистан.
XS
SM
MD
LG