Достапни линкови

Бунт во главниот центар за имигранти во Грција


Во главниот центар за притвор на илегални имигранти во Грција, недалеку од Атина, почна бунт во кој се повредени најмалку 10 полицајци.
Имигрантите фрлале со камења врз стражарите и запалиле простории во кои се сместени во центарот. Итно се испратени припадници на полицијата за разбивање демонстрации.
Во центарот Амигдалез под полициска стража се наоѓаат околу 1.200 имигранти, главно од азиски држави.
XS
SM
MD
LG