Достапни линкови

Оддадена почит на бранителите кои загинаа во 2001


Архивска фотграфија - Споменикот „Ангел“ во Битола во чест на загинатите бранители кај Вејце во 2001 година.
Со комеморативна свеченост, положување цвеќе и армиски почести денеска Општина Ѓорче Петров им оддаде почит на бранителите од село Волково кои загинаа во 2001 година.
„ Историјата и спомениците бележат вкрстување на времиња и генерации, а тоа зборува дека нашите граѓани го негуваат споменот на нашите херои и им оддаваат почит на своите заслужни чеда. Спомениците на бранителите кои општината денес достоинствено ги чествуваше, ни порачуваат надеж и верба да истраеме во борбата за нашата самобитност и афирмација, беше истакнато на одбележувањето 12 години од смртта на бранителите“.
XS
SM
MD
LG