Достапни линкови

Нагасаки - 68 години од експлозијата на атомска бомба


Нагасаки одбележува 68 години од експлозијата на атомска бомба што врз тој јапонски град ја фрлија САД. Денеска во 11 часот по локално време, времето кога бомбата го погоди Нагсаки, семејствата, владини претставници и странски делегации со едно минутна тишина ќе одадат почит на 70,000 луге кои загинаа по бомбардирaњето и во периодот после тоа, како последица на ефектите од радијацијата. Експлозијата во Нагасаки се случи три дена откако беше фрлена првата атомска бомба во Хирошима.
XS
SM
MD
LG