Достапни линкови

Про и анти Морси собири во Каиро


Подржувачи и противници на соборениот египетски претседател Мухамед Морси започнале денеска демонстрации во Каиро, со што продолжуваат тензиите во Египет. Стотици анти Мосри демонстранти се собрале на плоштадот Тахрир, каде што го одбележуваат Рамазан, а дел од нив се собрале пред претседателската палата во источниот дел на Каиро. Подржувачите на Морси, пак, се собираат во други делови на каиро, а властите се закнија дека ќе ги растераат бидејки се масилни и незаконски.Странските напори за медијација меѓу двете спротиставени страни во Егеипет пропаднаа, со што расте загриженоста од нови крвопролевања.
XS
SM
MD
LG