Достапни линкови

Грузија ќе го жртвуваше НАТО за отцепените територии


Грузискиот претседател Саакашвили во пресрет на одбележувањето на петгодишнината од руско-грузиската војна рече дека тој се обидел да го псречи конфликтот предлагајќи Грузија да се откаже од амбициите за влез во НАТО во замена за помош од Москва за Јужна Осетија и Абхазија. Саакашвили соопшти дека неформален самит во Москва тој понудил да му рече не на НАТО подготвен да ги признае руските интереси во Абхазија.
XS
SM
MD
LG