Достапни линкови

ЕУ бара Хрватска да го смени законот за екстрадиција


Европската унија побара од својата нова членка Хрватска да се изјасни околу побараното укинување на законот што го спречува екстрадирањето на лица осомничени за извршување убиства за време на комунизмот, пренесе ДПА. Во предвечерието на приклучувањето кон Унијата, Хрватска донесе закон според кој европските налози за апсења се ограничуваат само за периодот по август 2002 година. Еврокомесарот за правда Вивиан Рединг сега побара од Загреб до 23 август да одговори дали ќе го повлече законот, најавувајќи дека во спротивно ЕУ има намера да ги употреби сите свои расположливи механизми.
XS
SM
MD
LG