Достапни линкови

Талибанците против избори во Авганистан


Лидерот на талибанците Мулах Омар ги нарече претседателските избори во Авганистан трошење на време и побара од народот да не излегува на гласање догодина. Соединетите американски држави и нивните сојузници ги сметаат изборите во април за клучни за стабилноста на земјата, во очи на повлекувањето на меѓународните мировни сили од земјата кон крајот на 2014 година. Учеството на гласачи од етничката група Паштун, кои најмногу ги подржуваат талибанците, се смета за клучно за стабилноста на гласачниот процес.
XS
SM
MD
LG