Достапни линкови

Американски сенатори на разговори во Каиро


Американските сенатори Џон Мекејн и Линдзи Греам
Американските сенатори Џон Мекејн и Линдзи Греам престојуваат во Египет во обид да помогнат за изнаоѓање мирно решение на политичката криза во таа земја. Превирањата почнаа откако египетската војска на 3 јули го собори од власт исламистичкиот претседател Мухамад Морси. Илјадници негови приврзаници протестираат во Каиро барајќи ослободување на Морси. Пред заминувањето за Каиро сенаторот Греам изјави дека војската мора брзо да се повлече од политиката или ќе се најде во опасност да ја загуби американаката финансиска помош која изнесува над милијарди и триста милиони долари годишно.
XS
SM
MD
LG