Достапни линкови

Самарас отпатува во посета на САД


Грчкиот премиер Андонис Самарас
Грчкиот премиер Андонис Самарас синоќа замина во тридневна посета на Соединетите држави, во чии рамки в четврток ќе се сретне и со претседателот Барак Обама. По средбата со Обама, Самарас во Њујорк ќе има одвоени средби со градоначалникот Мајкл Блумберг, генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун и претседателот на Американскиот еврејски комитет Дејвид Харис. Провладиниот весник „Катимерини“ во текстот за средбата на Самарас со Обама потсети дека „Вашингтон е подготвен да се активира за решавање на кипарскиот проблем и прашањето за името“ на Македонија, додека весникот „Парон“ дека Обама ќе извршел голем притисок врз Самарас.
XS
SM
MD
LG