Достапни линкови

Одбележување на годишнината од нападот врз Хирошима


Жена се моли за жртвите од нуклеарниот напад врз Хирошима
Илјадници луѓе во јапонскиот град Хирошима ја одбележуваат 68 годишнината од нуклеарниот напад врз земјата. Преживеани, нивни роднини и анти-нуклеарни активисти се собраа во паркот на мирот во градот во близина на епицентарот на нападот во 1945 година при кој загинаа околу 140 илјади луѓе.
Премиерот Шинзо Абе изјави дека е должност на Јапонија кој е единствената земја нападната со нуклеарно оружје да ги елминира таквите закани. Три дена по бомбата во Хирошима беше нападнат и Нагасаки.
XS
SM
MD
LG