Достапни линкови

Екс-претседателот на Иран доби државна функција


Иранскиот врховен лидер, ајатолахот Ал Каменеи го назначи Махмуд Ахмадинејџад за шеф на телото за политичка арбитража. Каменеи го пофали Ахмадинеџад за значајни напори за време на неговиот претседателски мандат. Екс-претседателот ќе биде на чело со организацијата која посредува меѓу парламентот и Советот на заштитници – врховното законодавно тело во Исламската република.
XS
SM
MD
LG