Достапни линкови

Приведени двајца активисти во Белорусија


Двајца активисти од белоруската организација Висана беа приведени во Минск поради делење флаери со фотографија на лидерот на организацијата кој е во затвор. Алес Бјалјатски е во затвор од 2011 година за наводно затајување на данок. Тој учествуваше во формирањето на опозицискиот белоруски Народен фронт. Неговите подржувачи велат дека обвиненијата се со политичка позадина.
XS
SM
MD
LG